Letošní DEN DOPRAVY rozšiřuje řady zakladatelů dopravy v českých zemích

Jubilejní pátý ročník národního dopravního projektu DEN DOPRAVY pokračuje ve svých tradicích, ale také rozšiřuje počty zakladatelů dopravy v českých zemích. K aviatiku Kašparovi, železničáři Pernerovi a dalším se přidává pardubický rodák Vincenc Chomrák – průkopník cyklistiky a motorismu a majitel první autoškoly v Rakousku-Uhersku.

Letošní DEN DOPRAVY se uskuteční v „předvečer“ výročí narození pardubického rodáka a aviatika Jana Kašpara, tedy v pátek 19. května 2017. Právě Jan Kašpar byl prvním průkopníkem, kterého Den dopravy připomněl. Stalo se tak v roce 2013 v rámci oslav 130. výročí narození tohoto aviatika. V dalších letech se k Janu Kašparovi přidávali další zakladatelé dopravy a současně Den dopravy připomínal další a další výročí, nebo rozvojové projekty v dopravě. „Letos si připomínáme zajímavé výročí, a to 200 let jízdního kola. A protože i tento dopravní prostředek měl velký vliv na život v Pardubicích, rozhodli jsme se letošní jubilejní ročník zasvětit mimo jiné i cyklistice,“ vysvětluje jednu z programových linek Dne dopravy předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk.

Den dopravy 2017 ale rozhodně nezapomíná na poctu průkopníkovi českého letectví Ing. Janu Kašparovi, kterému už tradičně vzdá hold i letectvo české armády. Na Městském hřbitově v Pardubicích se pátek dopoledne uskuteční pietní akt, který zahájí přelet letounů JAS 39 Gripen a na kterém hosté položí květiny u rodinné hrobky Ing. Jana Kašpara zrekonstruované v roce 2013. „Hosty pietního aktu vezmeme také na nové pietní místo, které jsme jako Společnost Jana Kašpara odhalili teprve nedávno. Jde o vzpomínku na „Zmizelé Pardubáky“, kteří přišli z různých důvodů o místa posledního odpočinku. Je mezi nimi i Vincenc Chomrák, který byl průkopníkem cyklistiky a motorismu, silničním rekordmanem na dlouhých tratích a který v roce 1910 v Pardubicích otevřel první autoškolu v rakousko-uherské monarchii,“ dodává Jiří Kotyk.

Odpolední program se z Městských hřbitovů přesune do centra města, k soše aviatika Jana Kašpara na třídě Míru v Pardubicích. Odehraje se tu program věnovaný 200. výročí jízdního kola mimo jiné i s prezentací unikátních a historických jízdních kol. Představen bude projekt „Cyklostezka mechu a perníku“ propojující obě východočeské metropole. A především se tu bude slavit výročí narození Jana Kašpara. Bude i módní přehlídka kožešin ve stylu první republiky a možná přijde i sám Jan Kašpar…

Partneři Dne dopravy 2020

2020