Největší dopravní projekt DEN DOPRAVY ČR 2017 vstupuje do jubilejního pátého ročníku

DEN DOPRAVY ČR 2017 se za pět let své existence stal největším dopravním projektem v České republice. Z původně regionální akce stal prestižní národní projekt, který se již několik let koná pod záštitou významných osobností včetně prezidenta České republiky Miloše Zemana. Letošní jubilejní ročník připomene nejen aviatika Jana Kašpara a další zakladatele dopravy v českých zemích, ale všímá si i 200. výročí jízdního kola. A to slibuje zajímavý program.

Tradice Dne dopravy vznikla v roce 2013, kdy nezisková organizace Společnost Jana Kašpara zrekonstruovala zchátralou hrobku pardubického rodáka a průkopníka aviatiky Ing. Jana Kašpara, a u příležitosti 130. výročí jeho narození. V průběhu let se program rozšiřoval a Den dopravy vzpomínal i další zakladatele dopravy. „Své nezpochybnitelné místo mezi nimi má zcela jistě aviatik Jan Kašpar, který 13. května 1911 uskutečnil svůj slavný přelet z Pardubic do Velké Chuchle. Jsem přesvědčený, že tradiční Den dopravy bude znovu důstojnou vzpomínkou nejen na tohoto významného českého letce, který se právem řadí mezi nejslavnější pardubické rodáky, ale také na další zakladatele dopravy,“ říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Dnes je ze Dne dopravy největší národní dopravní projekt, který nejenže připomíná osobnosti v dopravě, ale propaguje rozvojové projekty v tomto oboru. „Doprava je v Pardubicích stále číslo jedna. Ať je to řešení obchvatů, rozvoj letiště nebo výstavba nových terminálů pro městskou a později i regionální autobusovou dopravu. Nebojím se říci, že Pardubice patří mezi tahouny ve strategii chytrých měst a chytrého řízení dopravy,“ je přesvědčen primátor města Pardubic Martin Charvát. Náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu Michal Kortyš k Pardubicím připojil i další místa, která jsou dnes v oboru dopravy na světové špičce – třeba autobusy vyráběné ve Vysokém Mýtě a Dolní Dobrouči nebo radary z Pardubic kontrolující provoz na mnoha světových letištích. „S velkou nadsázkou bychom mohli říci, že kdyby chtěl Den dopravy pořádat jiný kraj a jiné město, byl by to skoro důvod k válce,“ nebojí se říci Michal Kortyš.

Pardubický kraj je označován za region dopravy a Pardubice za dopravní křižovatku a hlavní město dopravy naší země. S touto vizí pracuje především projekt Dopravní festival, který rozvíjí podporu významných dopravních projektů regionu a propojuje i dopravácké akce, tedy i Den dopravy. Pořadatel Dne dopravy – nezisková Společnost Jana Kašpara spolupracuje také s dalšími pořadateli významných dopravních akcí, například se Sdružením Aviatické pouti.

„Rádi bychom vytvořili „Aviatický festival“. Chceme, aby celé rodné město Jana Kašpara žilo bohatým programem a prožívalo tu pravou aviatickou atmosféru od květnového Dne dopravy až do Aviatické pouti, která se na pardubickém letišti koná první červnový víkend,“ přibližuje další vizi předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk.

A právě na letošní Aviatické pouti chce Společnost Jana Kašpara oficiálně ukončit i projekt Dar na sochu Jana Kašpara, který zahájila při loňském ročníku Dne dopravy. Socha Jana Kašpara již stojí na třídě Míru na místě bývalého hotelu Veselka, kde se slavný aviatik narodil.

Letos se v rámci Dopravního festivalu poprvé Pardubice propojují i s Hradcem Králové. Konkrétně v rámci Dne dopravy to bude prostřednictvím tématu cyklistiky. Rok 2017 totiž připomíná 200. výročí jízdního kola a Den dopravy chce proto mimo jiné pomoci realizaci projektu Cyklostezky mechu a perníku propojující právě obě východočeské metropole. „Oba kraje mají v oblasti dopravy stejné zájmy. Usilují o co nejlepší a nejrychlejší propojení svých metropolí, mezi nimiž denně dojíždí tisíce občanů za prací, vzděláním i kulturou,“ potvrzuje 1. náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Martin Červíček a dodal: „Den dopravy je ukázkou toho, jak bychom měli nakládat s odkazem našich významných rodáků, ať už společnosti prospěli v jakémkoli oboru lidské činnosti.“

Partneři Dne dopravy 2020

2020