Aviatik Jan Kašpar se dočkal. Vítej v Pardubicích, Jeníku!

Pardubice, 16. ledna 2017 – Téměř devadesát let po jeho úmrtí se průkopník aviatiky a pardubický rodák Jan Kašpar dočkal. Jeho rodné město Pardubice je prvním místem na světě, které instalovalo figurální sochu velkého letce. Ta pochází z dílny mezinárodně uznávaného sochaře Františka Bálka. Na její výrobu přispělo nejen město Pardubice, ale i široká veřejnost prostřednictvím projektu „Dar na sochu Jana Kašpara“.

Privitani sochy Jana Kaspara 3Kašparova socha stojí zabudovaná přímo v chodníku pardubické třídy Míru, v místě bývalého hotelu Veselka. Právě tam se 20. května 1883 Jan Kašpar narodil. „Jsem opravdu nadšený, že se Jan Kašpar, průkopník české a vlastně i československé aviatiky, dočkal důstojného a přesto moderního připomenutí – sochy. To, že tomu dosud nebylo, jsem cítil jako obrovský dluh vůči tomuto slavnému pardubickému rodákovi,“ řekl Martin Charvát, primátor statutárního města Pardubice. „Je skvělé, že je socha kontaktní a věřím, že se během krátkého času stane jedním z pardubických symbolů. Třeba se již za pár měsíců bude říkat „sejdeme se u Kašpara“,“ dodal primátor Charvát.

Bronzová socha, před níž je vyobrazena šest metrů dlouhá časová osa s milníky z Kašparova života, dosahuje výšky 2,10 metrů a vrtule, kterou Kašpar drží v ruce, je ještě o půl metru vyšší. „Kašparova socha je svým pojetím skutečně moderním dílem, podobně jako byl Jan Kašpar moderním a také společenským člověkem. Za těch několik málo dní, co je socha na třídě Míru instalována, jsme si už ověřili, že je to socha skutečně kontaktní, s níž se lidí zdraví, fotí ji a dokonce ji v těchto mrazivých dnech halí do šály,“ konstatoval předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk. Právě tato společnost dbá o udržení odkazu Jana Kašpara, a to například pravidelným pořádáním Dnů dopravy v den výročí strana 3 Socha Kašparanarození aviatika, nebo rekonstrukcí jeho hrobky na pardubických Městských hřbitovech. Aktivní byla také při realizaci sochy, když díky projektu Dar na sochu Jana Kašpara zprostředkovala částku více než 100 tisíc korun od široké veřejnosti.

Autor sochy František Bálek přípravě svého díla věnoval poctivou přípravu. Při modelování sochy, která byla později odlita v německém Norimberku, vycházel nejen z historických fotografií z archivu Kašparovy praneteře Evy Perrové a z dostupných podkladů, z konzultací se znalci historie Jana Kašpara, ale i z posmrtné masky a originální vrtule uložené ve Východočeském muzeu. Bálek vytvořil dva modely (jeden soutěžní v měřítku 1:10 a jeden vlastní ve skutečné velikosti) a celkem tři formy pro odlévání samostatné postavy a posléze vrtule. „Vytvoření této sochy je pro mne velká čest. K létání mám od malička vřelý vztah, již proto, že jsem vyrůstal v rodině leteckého inženýra. Snažil jsem se zachytit nejen vlastní podobu Jana Kašpara, ale i jeho odhodlání, charakter a velikost této osobnosti. Zároveň jsem ale tuto osobnost chtěl přiblížit všem lidem, kteří se ho mohou dotýkat, fotit se s ním a být tak v jeho těsné blízkosti,“ řekl autor Kašparovy sochy František Bálek.

Sochu Jana Kašpara město instalovalo na třídě Míru už v závěru loňského roku, oficiálního přivítání se Jan Kašpar dočkal za přítomnosti mnoha hostů v pondělí 16. ledna. To byl také okamžik, kdy primátor města Pardubic Martin Charvát slavnostně rozsvítil reflektory osvětlení zabudované v zemi. Od dnešního dne bude nasvícení sochy Jana Kašpara kulisou všech večerů a nocí na pardubické třídě Míru.

Partneři Dne dopravy 2020

2020