Josef Ressel slaví 222 let. Rodák z Chrudimi, který dobyl svět

Josef ResselLetos na konci června uplyne 222 let od narození jednoho z velikánů dopravy, kterého světu dal Pardubický kraj. Roku 1793, přesně 29. června, se v Chrudimi v česko-německé rodině narodil Josef Ressel. Jeho vynález lodního šroubu znamenal průlom v lodní dopravě. Resslovo jméno tak zná celý svět.

Projekt DEN DOPRAVY ČR každoročně uctívá památku průkopníků v dopravě. Letos poprvé mezi čtveřici Kašpar, Perner, Čihák a baron Kraus přibylo jméno další - Josef Ressel. Jeho památku se rozhodla uctít Společnost Jana Kašpara, která se dlouhodobě stará o místa posledního odpočinku významných rodáků na Městských hřbitovech v Pardubicích a organizuje pietní akty. Ressel zde sice pohřben není, ale svým životním dílem dokázal dobýt svět a svým mezinárodním významem stojí mezi průkopníky dopravy v čele. Společnost Jana Kašpara v rámci 222. výročí Resselova narození proto plánuje vzpomínkovou akci v rodné Chrudimi a uvažuje i o uctění památky na mezinárodním poli.

Josef Ressel je dalším dokladem toho, že Pardubický kraj je skutečně kolébkou dopravy. Zrodila se tu celá plejáda mužů, bez kterých by dnešní technický svět nemohl existovat. Anebo by na jejich místě byli muži jiní a Pardubický kraj by pak ztratil svou unikátnost a ve svém důsledku i možnost určité propagace v rámci cestovního ruchu,“ je přesvědčen náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu Jaromír Dušek.

Ke 222. výročí narození Josefa Ressela plánuje Společnost Jana Kašpara organizaci dvou aktivit. První v den výročí narození Josefa Ressela v jeho rodišti v Chrudimi, následně ve Vídni, kde před tamní technickou univerzitou stojí socha Josefa Ressela. Ke spolupráci se jako první přihlásil jménem Pardubického kraje právě náměstek hejtmana Jaromír Dušek, aktivitu okamžitě podpořil také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Připojil se i starosta města Chrudim Petr Řezníček, který je samozřejmě na chrudimského rodáka pyšný.

Jsme velmi rádi za tento nápad a rádi se budeme na jeho realizaci podílet. Jméno Josefa Ressela totiž skutečně zná celý svět. A ve Vídni nakonec nemusí jít jen o vzpomínkový akt, ale i o propagaci cestovního ruchu, navázání spolupráce s městem Vídeň, ale i tamní technickou univerzitou,“ vysvětluje krajský náměstek pro dopravu Jaromír Dušek.

Josef Ressel se narodil v Chrudimi, studoval v Linci a později byl přijat na dělostřeleckou školu v Českých Budějovicích. Důstojník se z něj ale nestal, byl příliš tělesně slabý. Chtěl studovat medicínu, nakonec ale získal stipendium na lesnickou akademii. Pracoval jako lesník na území dnešního Chorvatska a Slovinska. Na řece Krka pak poprvé testoval svůj vynález, který znamenal převrat v lodní dopravě.

První pokusy s lodním šroubem učinil už v roce 1820, o rok později se přesunul do Terstu. Patent získal v roce 1827, ale teprve v roce 1866 mu vynález lodního šroubu oficiálně uznala Akademie věd ve Washingtonu. Příští ročník Dne dopravy ČR 2016 tak bude ve znamení 150. výročí uznání Resselova lodního šroubu,“ říká Jiří Kotyk, předseda Společnosti Jana Kašpara.

Chrudimák Josef Ressel není jen vynálezcem lodního šroubu. Vynalezl mimo jiné i pneumatickou potrubní poštu, buzolu, zařízení pro parní vyluhování barviv, kuličkové ložisko bez mazání nebo třeba šroubový lis na výrobu vína či oleje. Resslův portrét a motiv lodního šroubu se dostal i na rakouskou bankovku, československou poštovní známku či známku vydanou slovinskou poštou.

Partneři Dne dopravy 2020

2020