Den dopravy 2014 oslavil velikány v oboru dopravy

Pardubice, 20. května 2014 – Druhý ročník akce DEN DOPRAVY 2014 navázal na loňskou úspěšnou premiéru a vzdal poctu velikánům a průkopníkům v oblasti dopravy. Den dopravy se stal první akcí v Pardubicích, nad kterou převzal záštitu prezident České republiky Miloš Zeman a kterou podpořily špičky české politiky. Přesto jména Jan Kašpar, Eugen Čihák, baron Artur Kraus či Jan Perner byla skloňována nejčastěji.

Den dopravy 2014 se totiž nesl v duchu oslav čtyř pardubických osobností, průkopníků v oblasti dopravy. Datum konání, 20. května 2014, je inspirován 131. výročím narození českého aviatika Jana Kašpara, ale letos tento den patřil i dalším. Poctu vzdala odborná i široká veřejnost i zakladateli bezmotorového létání a řediteli Kašparových letů (a také zakladateli lidové hvězdárny a průkopníkovi v oblasti sportu) baronu Arturu Krausovi, Kašparově bratranci a staviteli letadel Eugenu Čihákovi a projektantovi železničních tratí Janu Pernerovi. „Den dopravy je oslavou všech lidí, kteří napomohli rozvoji dopravy v českých zemích. Je nutné připomenout, že celá řada z nich byli rodáci z Pardubic nebo blízkého okolí a možná i díky nim se Pardubice staly důležitou křižovatkou všech dopravních cest,“ prohlásil předseda pořádající Společnosti Jana Kašpara dr. Jiří Kotyk.

Záštitu nad akcí Den dopravy převzali mimo jiné i ministři dopravy a obrany, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a představitelé krajské a městské samosprávy. Ovšem tu nejvyšší poctu akci udělil prezident Miloš Zeman. Přestože se sám nemohl programu Dne dopravy zúčastnit, poslal květinový dar na hrob Jana Kašpara. Právě tam, vzpomínkovým aktem na průkopníky dopravy, začínal celodenní program Dne dopravy.

Na samém startu programu bylo slavnostní odhalení nové naučné stezky, která zájemce provede po Městských hřbitovech v Pardubicích a navede je k místům, kde jsou uloženy ostatky Jana Kašpara, Eugena Čiháka, barona Artura Krause či Jana Pernera. „V loňském roce jsme si připomněli 130. výročí narození aviatika Jana Kašpara, letos slavíme 160 let od narození vynálezce a ředitele prvních Kašparových letů barona Artura Krause a v roce 2015 uplyne 200 let od narození stavitele železničních tratí Jana Pernera. Všechny tyto osobnosti jsou nerozlučně spjaty s naším regionem, a proto jsem neváhal a s nadšením podpořil konání akce DEN DOPRAVY 2014, která všem třem pánům vzdává poctu,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu Jaromír Dušek, který se společně se starostou Městského obvodu Pardubice V Jiřím Hájkem ujal slavnostního odhalení stezky. „Náš městský obvod se už v minulém roce finančně podílel na rekonstrukci hrobky rodiny Kašparových, kterou Společnost Jana Kašpara veřejnosti předala v den 130. výročí narození Jana Kašpara. Rok 2013 by se tak dal nazvat Rokem Jana Kašpara, letošní rok naopak slavíme jako Rok Artura Krause. Této osobnosti vzdávám hold velmi rád. Díky němu máme v obvodu jedinou hvězdárnu v Pardubicích,“ prohlásil starosta Jiří Hájek.

Po odhalení naučné stezky se hosté přemístili k rodinné hrobce Ing. Jana Kašpara. Vzpomínkový akt zahájil přelet letounů JAS 39 Gripen, kterým Armáda České republiky vzdala nejvyšší poctu průkopníkovi českého letectví. „Přítomnost letounů Armády České republiky ve vzdušném prostoru naší země a jeho ochrana je jedním ze symbolů naší státní suverenity. Posilování obranyschopnosti České republiky ve všech oblastech, letectvo nevyjímaje, zvyšuje náš kredit v řadách spojenců ze Severoatlantické aliance. Letectvo zároveň poskytuje i velmi významný příspěvek k ochraně jejich zájmů. Následníci Jana Kašpara tak stále s úspěchem šíří jeho nezapomenutelné dědictví,“ prohlásil ve své zdravici ministr obrany Martin Stropnický.

Hosté vzpomínkového aktu na Městských hřbitovech se přesunuli také k hrobům Eugena Čiháka, Jana Pernera a barona Artura Krause, kde položili květiny a vzpomněli na činy, které tito průkopníci v mnoha oblastech učinili. Hrobka Artura Krause, vybudovaná podle návrhu architekta Schmoranze, byla veřejnosti otevřena zcela výjimečně. Je totiž v soukromých rukách potomků barona Krause. Kdo tuto výjimečnou událost nestihl, může k prohlídce využít den 160. výročí narození barona Artura Krause, tedy sobotu 2. srpna 2014.

Odpolední program Dne dopravy se odehrával na pardubickém nádraží. Slavnostně tu bylo otevřeno Dopravní centrum České republiky. Tento akt byl doprovázen program pro širokou veřejnost, kterou pravděpodobně nejvíce zaujal letoun Bleriot. Právě s tímto typem stroje podnikl Ing. Jan Kašpar svůj první dálkový přelet z Pardubic do Prahy. Před 102 lety startoval z prostoru dnešního 3. nástupiště. Kromě Bleriotu se představily i firmy a subjekty z oblasti dopravy. Prezentována tu byla např. silniční technika, zájemci si mohli sami vytisknout jízdenky nebo se seznámit s dopravními prostředky dávných Keltů. 

Partneři Dne dopravy 2020

2020