Druhý ročník DNE DOPRAVY se blíží

Pardubice, 14. května 2014 – Pocta velikánům z oblasti dopravy a potvrzení Pardubic jako křižovatky dopravních cest – tak by mohlo znít motto 2. ročníku DEN DOPRAVY 2014. Společnost Jana Kašpara jej ve spolupráci se svými partnery připravila na již tradiční termín 20. května, kdy si nejen krajské město připomíná výročí narození svého velkého rodáka, aviatika Jana Kašpara.

DEN DOPRAVY 2014 navazuje na loňský úspěšný ročník, který byl především oslavou 130. výročí narození průkopníka českého letectví Ing. Jana Kašpara. Vzpomínkový akt u zrenovované rodinné hrobky na Městských hřbitovech byl ale jen prvním krokem k založení tradice Dne dopravy. V letošním a dalších letech se totiž ze Dne dopravy stává oslava všech regionálních osobností, které napomohly Pardubicím propojit všechny druhy dopravy. „Pardubický kraj patří co do rozlohy k těm menším regionům České republiky, významem ale celou řadu z nich přesahuje. Tvář našeho kraje utváří mnoho mezinárodních kulturních a sportovních akcí, několik památek zapsaných na seznamu UNESCO včetně jediného živého tvora – starokladrubského koně, a také celá řada osobností, která ovlivnila rozvoj českých zemí. Kromě hudebních skladatelů, sportovců či vynálezců jsou to i osobnosti z oblasti dopravy, které si letošní ročník DNE DOPRAVY připomíná,“ prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Na slova hejtmana navázal i jeho náměstek zodpovědný za dopravu Jaromír Dušek: „Pardubice a Pardubický kraj mají ideální polohu v rámci České republiky a propojení dálniční sítě s leteckou, železniční a vodní dopravou je ohromný potenciál. Vděčíme za to mnoha historickým osobnostem – bez Jana Pernera bychom neměli železnici, bez Jana Kašpara by se tu možná nelétalo a mohl bych takto pokračovat.“

Pořadatelé letos složí poctu aviatiku Janu Kašparovi, staviteli železnice Janu Pernerovi a v neposlední řadě i baronu Arturu Krausovi, jehož „rok“ se letos slaví. Na barona Krause se trochu zapomíná, přestože to byl zakladatel bezmotorového létání, ředitel Kašparových letů a také vynálezce, sběratel a průkopník v mnoha oborech lidské činnosti.

„Program Dne dopravy začne v dopoledních hodinách pietní vzpomínkou na Městských hřbitovech, kde položíme květiny k hrobu Jana Kašpara a Jana Pernera, ale také vzdáme poctu baronu Arturu Krausovi. Podařilo se nám domluvit se soukromým vlastníkem hrobky rodiny Krausových a otevřít ji veřejnosti. Nejenže se budeme moci poklonit památce Artura Krause, ale navíc obdivovatelé architektury budou mít možnost nahlédnout do interiérů stavby, kterou navrhl architekt František Schmoranz,“ prozradil úvodní část programu Dne dopravy předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk.Zároveň bude na Městských hřbitovech v Pardubicích odhalena i naučná stezka pojmenovaná „Hroby zakladatelů dopravy v českých zemích“, která mapuje místa posledního odpočinku Jana Kašpara, jeho bratrance a konstruktéra Eugena Čiháka, dále Jana Pernera a také barona Artura Krause.

Druhá část programu Dne dopravy se bude odehrávat na pardubickém hlavním nádraží. V nedávno obnoveném knihkupectví MOZAIKA bude slavnostně otevřeno Dopravní centrum České republiky, které nabízí veřejnosti seznámení se s prezentacemi dopravních projektů a staveb či dopravních systémů. V rámci samotného otevření se tu představí řada subjektů a společností – například Správa a údržba silnic Pardubického kraje, provozovatel civilní části mezinárodního letiště East Bohemian Airport a.s. a několik dalších dopravních firem. Dopravní centrum nabídne i různé zajímavosti – třeba představení Křižíkova projektu tramvajové dopravy v Pardubicích nebo plány splavnění Labe.

V rámci odpoledního programu bude nastíněn také projekt Roku Jana Pernera, který se bude slavit v roce 2015. To totiž uběhne 200 let od narození tohoto projektanta železničních tratí a zároveň 170 let od jeho tragického úmrtí. 

Partneři Dne dopravy 2020

2020