V Pardubicích to „pěkně lítalo“ na počest aviatika Jana Kašpara

Na nebi i na zemi obyvatelé Pardubic oslavovali průkopníka české aviatiky Ing. Jana Kašpara. V rámci celodenního programu DEN DOPRAVY 2018 byly chvíle vážné i nevážné a v Pardubicích to „pěkně lítalo“.

Národní dopravní projekt DEN DOPRAVY oslavuje pardubického rodáka Jana Kašpara, ale i další průkopníky dopravy v českých zemích. Nejinak tomu bylo i v rámci šestého ročníku, který připomněl hned několik jubileí. Bylo to 135. výročí narození aviatika Kašpara či 60. výročí úmrtí jeho bratrance a leteckého konstruktéra Eugena Čiháka. Projekt ale v letošním „osmičkovém“ roce vzpomněl i na sté výročí samostatné republiky, a to propojením přes bývalý hotel Střebský – dnes restaurace Tiburon na třídě Míru. Právě sem totiž chodíval Jan Kašpar a právě zde se v roce 1906 za přítomnosti T. G. Masaryka uskutečnila i ustavující schůze jeho České strany pokrokové. Budova byla postavena v roce 1888.

DEN DOPRAVY 2018 zahájil pietní akt u hrobu Jana Kašpara na Městských hřbitovech v Pardubicích. Symbolicky jej zahájil přelet letounů L 159, kterým vzdalo hold průkopníkovi aviatiky letectvo Armády ČR. Pietního aktu se účastnila celá řada osobností, reprezentujících jak veřejnou, tak i soukromou sféru. Poklonit se svému příbuznému přijela také praneteř Jana Kašpara paní Eva Perrová. „Jan Kašpar je výraznou osobností českých dějin. Pardubice se díky němu staly kolébkou letectví a jen dobře, že konečně máme ve městě nejen jeho sochu, ale že jeho jméno nese i nový terminál pardubického letiště,“ připomněl na pietním aktu předseda pořádající Společnosti Jana Kašpara historik Jiří Kotyk. Podobně význam Jana Kašpara chápe i náměstek primátora města Pardubice Jiří Rozinek. „Jan Kašpar znamenal pro Pardubice mnoho. Narodil se v rodině hoteliéra Františka Kašpara v hotelu Veselka, který dnes už nestojí. Možná ke smutku svého otce se nestal pokračovatelem rodinného řemesla, ale my jsme díky tomu získali průkopníka letectví. Kdyby to nebyl Jan Kašpar, byl by to někdo jiný. A Pardubice by mnohé ztratily.“

Odpolední program na pardubické třídě Míru nabídl několik zajímavých momentů. Společnost Jana Kašpara předala do rukou představitelů města Pardubice symbolický šek s výtěžkem z projektu Dar na sochu Ing. Jana Kašpara ve výši 100 622 korun. „Výtěžek použijeme na údržbu sochy Jana Kašpara a na případné její opravy. Ale doufejme, že opravy nebudou potřeba,“ řekla při převzetí šeku náměstkyně primátora Helena Dvořáčková, kterou při této příležitost doprovázel zastupitel města Miroslav Rubeš. Právě on několik let bojoval za realizaci sochy a byl jedním z prvních donátorů.

Společnost Jana Kašpara v letošním roce k projektu DEN DOPRAVY přizvala i další subjekty připomínající osobnost Jana Kašpara. Vedle Leteckého muzea Jana Kašpara, které se znovuotevírá v den Kašparových narozenin v neděli 20. května na pardubickém letišti, to je i Sdružení Aviatické pouti. A o vstupenky na Aviatickou pouť se i soutěžilo – vlastně se o ně létalo. „Uspořádali jsme soutěž v létání papírových vlaštovek. Ten, který s ní doletěl nejdál, vyhrál vstupenky na červnovou Aviatickou pouť,“ vysvětlil Jiří Kotyk.

V rámci programu si na své přišli i milovníci módy při přehlídce prvorepublikových kostýmů a kožešin, včetně několika modelů z filmu Lída Baarová, kterou pro diváky připravila firma Kožešiny LS. Vystaven tu byl také elektromobil Nissan Leaf nové generace, a to díky společnosti AUTO IN. Zábavu si lidé užili také v mobilním studiu Východočeské televize V1, kde se mohli na chvíli stát hostem ve studiu či dokonce moderátorem.

Partneři Dne dopravy 2020

2020